Rekuperacja centralna
JAK DZIAŁA REKUPERACJA?

Krzyżowy. Najprostszy i najczęściej spotykany jest krzyżowy. Składa się z metalowych bądź plastikowych paneli, między którymi jest wiele wąskich kanałów. Połowa z nich jest skierowana prostopadle do pozostałych. Do rzędu ustawionych w jedną stronę kanałów, przez które przepływa powietrze ciepłe, przylega rząd prostopadłych do nich – przez nie przepływa powietrze zimne. Ciepło przenika przez cienkie ścianki kanałów wymiennika, więc zimne powietrze jest ogrzewane – w ten sposób odzyskuje się ciepło. W niektórych centralach wentylacyjnych podobnie wysoką sprawność uzyskuje się przez zastosowanie dwóch wymienników krzyżowych ustawionych jeden za drugim.
- Przeciwprądowy. Nieco droższym rozwiązaniem jest wymiennik przeciwprądowy działający podobnie jak krzyżowy, ale mający dłuższe kanały ustawione równolegle względem siebie – powietrze ciepłe przepływa w kierunku przeciwnym niż zimne. Umożliwia to wydłużenie czasu wymiany ciepła między strumieniami powietrza, dzięki czemu sprawność odzysku ciepła jest większa – w wymienniku krzyżowym wynosi około 50%, w przeciwprądowym – nawet powyżej 90% (jest to tak zwana sprawność temperaturowa).
- Obrotowy. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest wymiennik obrotowy (rotacyjny) – najlepiej działa w instalacjach, którymi przepływają duże strumienie powietrza, ale można spotkać go też w niewielkich centralach wentylacyjnych do domów jednorodzinnych. Ma formę obracającego się bębna wypełnionego materiałem akumulującym ciepło. Jest w nim wiele wąskich kanałów równoległych do osi obrotu, którymi przepływa powietrze. Oś obrotu znajduje się między przewodami nawiewnym i wywiewnym. W każdej chwili przez połowę bębna przepływa powietrze zimne, a przez drugą – ciepłe.


Rekuperacja decentralna



