Rekuperacja centralna

JAK DZIAŁA REKUPERACJA?

Będąca sercem systemu wentylacji jednostka odzysku energii zapewnia wysoką wydajność i komfort przebywania w pomieszczeniach. Odzyskuje ona energię z usuwanego z pomieszczeń powietrza i przekazuje ją nawiewanemu, świeżemu powietrzu, nie dopuszczając do wymieszania się strumieni doprowadzanego i odprowadzanego powietrza. Ciepło wyrzucane z pomieszczeń zostaje w dużej części odzyskane co wymiernie wpływa na oszczędności na ogrzewaniu w okresie zimowym, ale również oszczędności na klimatyzowaniu w okresie letnim – zimne powietrze z pomieszczeń ochładza wówczas ciepłe świeże powietrze wdmuchiwane do pomieszczenia.

Rodzaje wymienników ciepła:
  • Krzyżowy. Najprostszy i najczęściej spotykany jest krzyżowy. Składa się z metalowych bądź plastikowych paneli, między którymi jest wiele wąskich kanałów. Połowa z nich jest skierowana prostopadle do pozostałych. Do rzędu ustawionych w jedną stronę kanałów, przez które przepływa powietrze ciepłe, przylega rząd prostopadłych do nich – przez nie przepływa powietrze zimne. Ciepło przenika przez cienkie ścianki kanałów wymiennika, więc zimne powietrze jest ogrzewane – w ten sposób odzyskuje się ciepło. W niektórych centralach wentylacyjnych podobnie wysoką sprawność uzyskuje się przez zastosowanie dwóch wymienników krzyżowych ustawionych jeden za drugim.
  • Przeciwprądowy. Nieco droższym rozwiązaniem jest wymiennik przeciwprądowy działający podobnie jak krzyżowy, ale mający dłuższe kanały ustawione równolegle względem siebie – powietrze ciepłe przepływa w kierunku przeciwnym niż zimne. Umożliwia to wydłużenie czasu wymiany ciepła między strumieniami powietrza, dzięki czemu sprawność odzysku ciepła jest większa – w wymienniku krzyżowym wynosi około 50%, w przeciwprądowym – nawet powyżej 90% (jest to tak zwana sprawność temperaturowa).
  • Obrotowy. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest wymiennik obrotowy (rotacyjny) – najlepiej działa w instalacjach, którymi przepływają duże strumienie powietrza, ale można spotkać go też w niewielkich centralach wentylacyjnych do domów jednorodzinnych. Ma formę obracającego się bębna wypełnionego materiałem akumulującym ciepło. Jest w nim wiele wąskich kanałów równoległych do osi obrotu, którymi przepływa powietrze. Oś obrotu znajduje się między przewodami nawiewnym i wywiewnym. W każdej chwili przez połowę bębna przepływa powietrze zimne, a przez drugą – ciepłe.
Najczęściej montujemy urządzania firm Frapol oraz Nilan. Poniżej katalogi z produktami wybranych Firm:

Rekuperacja decentralna

W niektórych pomieszczeniach nie ma możliwości instalacji centrali wentylacyjnej lub poprowadzenia odpowiednich kanałów wentylacyjnych. Zdarza się to najczęściej w mieszkaniach, obiektach zabytkowych, małych biurach. Można jednak wykorzystać zalety wentylacji z odzyskiem ciepła poprzez zastosowanie urządzeń decentralnych – czyli rekuperatorów montowanych w miejsce kratek wentylacyjnych.  Wentylacja decentralna jest to system wykorzystujący pojedyncze urządzenia z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Poprzez ich cykliczną pracę możemy uzyskać skuteczną wentylację wraz z odzyskiem ciepła w pojedynczych pomieszczeniach w których dane urządzenia są zamontowane. Korzystając z systemu wentylacji decentralnej otrzymują Państwo świeże i czyste powietrze. Doskonała izolacja urządzeń zapewnia komfort dla użytkowników nawet podczas snu. W przypadku rekuperacji staramy się zawsze zaproponować produkty najwyższej jakości – najczęściej stosujemy sprawdzone systemy Blauberg oraz Prana. Dlaczego jakość jest tak ważna w przypadku rekuperatorów decentralnych? Przede wszystkim wydajność i zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, większy wydatek przy montażu będzie procentował oszczędnościami przy eksploatacji. Druga ważna kwestia to komfort użytkowania – przede wszystkim głośność urządzenia. Ma to znaczenie o wiele większe w tym wypadku – gdyż cały mechanizm rekuperatora znajduje się bezpośrednio w pomieszczeniu a nie jak w przypadku central w miejscach oddalonych jak poddasze lub pomieszczenie gospodarcze. Tu każdy szmer, każde drgania mogą być słyszalne, a najwyższa jakość sprawia że urządzenia te będą pracowało cicho i bezawaryjnie przez długo okres czasu. Poniżej katalogi z produktami Firm których najczęściej używamy: