Wiercenie
w betonie
social social

Instrukcja zakupu podgrzewacza wody.

Jeżeli chcesz kupić elektryczny przepływowy podgrzewacz wody musisz sobie odpowiedzieć do czego ma Ci służyć. Czy to ma być podgrzewacz tylko na umywalkę czy na prysznic itp. Inaczej jakie będzie zapotrzebowanie na wodę w litrach na minutę.

Orientacyjne zużycie wody: umywalka ok.5l/min , prysznic ok. 7l/min , wanna ok.10l/min.

Najczęściej do umywalki stosuje się podgrzewacze od 3,5KW, zlewozmywak 4,5KW – 5,5KW , prysznic od 5,5kw -9kw (ze słuchawką prysznicową dołączoną do podgrzewacza) , od 9-18kw ze standardową wylewką. Najczęściej podgrzewacze do 5,5KW są zasilane napięciem 230V , powyżej 5,5KW napięciem 400V.

Podgrzewacze przepływowe dzielimy na sterowane hydraulicznie i elektronicznie. Podgrzewacz hydrauliczny ma dwa zakresy grzania przełączane ręcznie , taperatura wody zależy od ilości przepływającej wody (od stopnia odkręcenia kranu). Podgrzewacz elektroniczny ma wbudowany przepływomierz wody oraz czujnik temperatury i płynnie dobiera temperaturę niezależnie od ilości przepływającej wody. Z tego wynika ze podgrzewacz elektroniczny jest bardziej ekonomiczny (ok. 30%).  Mogą też posiadać wyświetlacz temperatury a także możliwość zapisania kilku wybranych temperatur. Ważną cechą podgrzewaczy elektronicznych jest uruchamianie się przy zdecydowanie niższym przepływie (2,5l/min) niż podgrzewacz hydrauliczny, a także może podgrzewać wstępnie podgrzaną wodę np. w zbiorniku CWU.

Jaki podgrzewacz wybrać ?

Do zamontowania na umywalce i zlewozmywaku polecamy polski  podgrzewacz Daffi  firmy Formaster. Jest to chyba najtańszy podgrzewacz na polskim rynku i jednocześnie niezawodny. Oferowany jest w kilku wersjach , możemy go montować bezpośrednio na baterii , pod umywalką lub przed baterią na rurociągu lub wężu przyłączeniowym do baterii. Zasilany jest napięciem 230V i mocy 3.5KW, 4.5KW, 5.5KW. Firma Formaster produkuje również podgrzewacze o mocy 7KW i 9KW / 400V. Można je montować w kabinach prysznicowych , podgrzewacz 9KW może być zamontowany np.  na rurociągu zasilając jednocześnie umywalkę i prysznic. Polecamy również polskie podgrzewacze firmy Wijas, Kospel i Biawar. Podgrzewacze firmy Biawar  i Kospel  mogą zasilać w ciepłą wodę cały dom jednorodzinny.

 

Przed zamontowaniem należy upewnić się czy instalacja elektryczna jest dostosowana do poboru prądu przez podgrzewacz który chcemy kupić. Należy też dobrać podgrzewacz w zależności od zapotrzebowania na ciepłą wodę. Do każdego podgrzewacza dołączona jest instrukcja w której podana jest wydajność  podgrzewacza  w l/min.

Jak już kupiliśmy i zamontowaliśmy podgrzewacz należy go odpowietrzyć przed pierwszym podłączeniem prądu i uruchomieniem go.

Najczęstsze usterki podgrzewaczy przepływowych wynikają ze zbyt twardej wody (w takim przypadku dobrze jest  zamontować uzdatniacz wody z wkładem z żywicy) oraz z przepięć w instalacji elektrycznej.

 

Usterki i ich usuwanie.

W podgrzewaczach hydraulicznych z powodu twardej wody uszkodzeniu ulega zespół grzejny i zespół wodny. Na grzałce osadzają się osady wapienne utrudniając przepływ ciepła, natomiast zespół wodny zaczyna się zacinać , popychacz przełącza  się z opóźnieniem aż w końcu przestaje się przesuwać i nie załączy wyłączników krańcowych lub nie wyłączy i spowoduje uszkodzenie grzałki.  W takim przypadku grzałki nie naprawimy , możemy ją tylko wymienić, zespół wodny możemy wymienić lub naprawić. W przypadku wyłączenia podgrzewacza przez wyłącznik termiczny przed jego ponownym załączeniem  należy usunąć  przyczynę jego zadziałania. Najczęściej jest to zbyt wysoka temperatura wody z powodu zbyt wolnego przepływu spowodowanego  zakamienieniem układu wodnego podgrzewacza.

 

Naprawę podgrzewaczy elektronicznych najlepiej  powierzyć  fachowcom. Jednak w przypadku podjęcia naprawy przez użytkownika nasz zespół służy pomocą  w zdiagnozowaniu usterki.

Firma nasza dysponuje pełnym asortymentem części zamiennych.

Prowadzimy także sprzedaż wysyłkową. Zamówienia najlepiej składać drogą  elektroniczną ,  można również złożyć telefonicznie. Pamiętać należy o podaniu dokładnego typu urządzenia z tabliczki znamionowej, można również wysłać dodatkowo zdjęcie podgrzewacza z zaznaczoną uszkodzoną częścią.

 

 

 

 

Zapraszamy do naszego sklepu online