Wiercenie
w betonie
social social

Prawidłowy montaż klimatyzacji

Prawidłowy montaż klimatyzacji

Wielu wydaje się, że standardowy montaż to zadanie szybkie i łatwe nie wymagające nakładów i wynajęcie profesjonalistów. W tym myśleniu wielu może utwierdzić fakt, iż w Internecie znaleźć można różne instruktaże i filmy tzw „poradniki” napisane – nagrane, przez osoby które podjęły się samodzielnego montażu bez fachowej wiedzy i ów zamontowany klimatyzator „jakoś” działa.

Tymczasem do prawidłowego montażu najprostszego urządzenia niezbędne są profesjonalne chłodnicze narzędzia – są to min. manometry chłodnicze, pompa próżniowa, kielicharka do rur, gradownica jak i w wybranych przypadkach również właściwy czynnik chłodniczy oraz specjalistyczna waga do czynników chłodniczych. Są to podstawowe i elementarne narzędzia, w które powinien być wyposażony instalator Twojego klimatyzatora.

prawidłowy montaż klimatyzacji

Kolejnym ważnym aspektem są niezbędne do zgodnego z prawem uprawnienia wydawane przez właściwy organ tj. Urząd Dozoru technicznego. Wszelkimi urządzeniami, zawierającymi czynniki chłodnicze zajmować się mogą tylko i wyłącznie osoby posiadające uprawnienia F-Gazowe. Jeśli masz wątpliwość czy wybrany przez Ciebie instalator je posiada, możesz to sprawdzić na stronie właściwego UDT. W naszym przypadku jest to Urząd w Ostrowie Wielkopolskim.

Na stronie Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) znajduje się rejestr wydanych certyfikatów dla przedsiębiorców . Za korzystanie z usług fachowców nie posiadających uprawnień F-Gazowych grozi odpowiedzialność karna – to jest jednak kwestia wymagająca oddzielnego omówienia. Jest to jednak kolejny ważny argument, który powinien zniechęcić Cię do podjęcia próby samodzielnego montażu urządzenia.

Najważniejszy argument zostawiam na koniec. Jest nim fachowość montażu. Czy potrafisz sobie odpowiedzieć na  następujące pytania: Maksymalna długość instalacji chłodniczej ? Minimalna długość instalacji chłodniczej ? Czy i gdzie wykonać syfon w instalacji ? Czy i ile czynnika chłodniczego dodać do instalacji i w jakim przypadki ? Czy dodając czynnik muszę uzupełnić olej w sprężarce ? O ile metrów niżej lub wyżej mogę zamontować jednostkę wewnętrzną od zewnętrznej ? Jaki przewód sterujący wybrać do połączenia jednostek ? Jak długo „robić próżnię” ?

Mam nadzieję, że po krótcę przekonałem Cię do powierzenia montażu urządzenia wyspecjalizowanej firmie instalacyjnej. Na naszym profilu FB, możesz zobaczyć wiele przeprowadzonych realizacji montażu Klimatyzacji w Koninie jak i na terenie całego kraju.

 

Zapraszamy do naszego sklepu online